Örebro Läns Museum (Logotyp)
Du är här:
Besök oss

Mor Augustas kaka

Dukat kaffebord med bullar och kakor
Mor Augusta som bodde på Gråbo bakade en fantastiskt god kaka. Den var så god att den blev känd i hela trakten. Det sägs att självaste Alfred Nobel en dag kom förbi och fick smaka kakan och blev alldeles förtjust. Om han frågade efter receptet förtäljer inte historien.

Augusta Gustavsdotter som var mor Augustas egentliga namn, kom till Gråbo och smeden Ludvig Nyqvist år 1888. Hon var född i Snavlunda i Närke 1849 och hade med sig två oäkta barn. Ludvig bodde redan på Gråbo, var änkling och hade fyra barn. De gifte sig och fick så småningom två barn tillsammans. Familjen bodde i ett spisrum på bottenvåningen fram till Ludvigs död 1928.

Än idag bevaras receptet till mor Augustas kaka och ibland händer det att besökaren på Gråbo bjuds att smaka den. Men fråga inte om receptet – det är en väl förborgad hemlighet och är bara känt av kvinnliga ättlingar till mor Augusta. Det går i arv och kakan bakas i dag av fjärde generationen i rakt nedstigande led.

Dela |

Extra information

Mor Augustas kaka - en Gråbohistoria
Kakan bakas enligt ett hemligt recept som gått i arv till fjärde generationen.
ÖLM
Örebro Läns Museum
Engelbrektsgatan 3, 702 12  Örebro
Tel. 019-602 87 00
Museet i länet
Länsarvet
019-602 87 00
Arbetarmuseet
Gråbo
0586 – 33 180
Kullängsstugan
019-602 87 00
Organisationsnummer:
875001-0277