Du är här:
Besök oss

De röda längorna

Kring Gråbo finns flera områden med arbetarbostäder — de kallas i folkmun för "de röda längorna".
En grupp människor står framför huset Gråbo. Bilden är från sekelskiftet 1800-1900.
Fram till mitten av 1900-talet var det vanligt att bruken höll sina arbetare med bostad. Ville man ha arbetskraft så fick man ordna boendet också. Kommunerna hade ännu inte börjat bygga bostäder för uthyrning och privata hyresvärdar var få.

Bostadens standard kunde skilja sig mycket mellan olika hus. Ofta byggde bruket stora kaserner som kunde rymma 10-12 familjer. Ibland var de mindre, som Gråbo och Korpkullen. Ibland kunde det vara små stugor långt från smedja och fabrikslokaler.
                     
Livet i en arbetarbostad kunde vara påfrestande. Det var lyhört, det bodde ofta många barn
i huset, det kunde bli gräl om trappstädningen. Men det kunde också vara en trygghet. Det fanns alltid någon som kunde hjälpa till när barnen var sjuka, när man skulle resa till kyrkbyn eller när man skulle föda barn.

Utställningen visas på Arbetarmuseet Gråbo i Karlskoga.

Dela |

Datum

Från: 2009-10-14 14:30
Till:
ÖLM
Örebro Läns Museum
Box 314, 701 46 Örebro
Tel. 019-602 87 00
Museet i länet